Bradford White Residential Solar (Open Loop)- 65 Gallon
Standard Features
- Sensor wires for solar thermistor connections
- 2″ Non-CFC foam insulation
- Vitraglas® lining
- Protective magnesium anode rods
- Factory Installed Hydrojet® Total Performance System
- ¾” NPT
- Collector Supply and Return
- Backup element
- ¾” NPT factory installed true dielectric waterway fittings
- T&P valve included
- Brass drain valve
| Intended Household: | 5+ Person |
| Capacity (Gallons): | 65 |
| Fuel Type: | Electric |
| Height (Inches): | 59 |
| Diameter (Inches): | 22″ |
| Weight (lbs): | 168 lbs |
| Connection Type: | Threaded |
| Water Connection: | 3/4″ |
| Electric Connection: | 3/4″ |
| Test Pressure (PSI): | 300 psi |
| Working Pressure (PSI): | 150 psi |



