Bradford White Residential PowerStor Series Single Wall Indirect Water Heater- 116 Gallon
Features
- Heat Exchanger-Single wall 1 ½” glass coated (Vitraglas®) steel coil
- 1″ Supply and return connections
- Factory installed Hydrojet® Total Performance System
- Fully automatic controls
- Three protective aluminum anode rods
- Vitraglas® lining
- Factory installed dielectric nipples
- T&P valve included
- Brass drain valve
- 2″ Non-CFC foam insulation
| BTU Input: | 157000 |
| Capacity (Gallons): | 116 |
| Height (Inches): | 62.5 |
| Diameter (Inches): | 28-1/4″ |
| Weight (lbs): | 355 lbs |
| Connection Type: | Threaded |
| Water Connection: | 3/4″ |
| Test Pressure (PSI): | 300 psi |
| Working Pressure (PSI): | 150 psi |



