Bradford White ECOSTOR2™ SC SOLAR INDIRECT SYSTEM SINGLE COIL ELECTRIC BACKUP MODELS (CLOSED LOOP)- 60 Gallon
Standard Features
- 1 ½” O.D. glass coated(Vitraglas®) carbon steel heat exchanger coil
- Sensor wires for solar thermistor connections
- Optimizer™ Temperature Control System
- Backup element(s)
- Factory Installed Hydrojet® Total Performance System
- Vitraglas® lining
- ¾” NPT Supply and return connections
- 2″ Non-CFC foam insulation
- ¾” NPT factory installed true dielectric waterway fittings
- Two protective aluminum anode rods
- Direct heat transfer with immersed incoloy element(s)
- T&P valve included
- Brass drain valve
| Intended Household: | 5+ Person |
| Capacity (Gallons): | 60 |
| Fuel Type: | Electric |
| Height (Inches): | 59.25 |
| Diameter (Inches): | 22″ |
| Weight (lbs): | 217 lbs |
| Fuel Type: | Solar |
| Connection Type: | Threaded |
| Water Connection: | 3/4″ |
| Electric Connection: | 3/4″ |
| Test Pressure (PSI): | 300 psi |
| Working Pressure (PSI): | 150 psi |



