Bradford White EcoStor Dual Coil Solar Indirect System Heat Exchanger Backup Residential Water Heater-110 Gallon
Standard Features
- Dual Coil Design
- Single wall, 1 ½” O.D. glass coated (Vitraglas®) carbon steel heat exchanger coil (top location)
- Sensor wires for solar thermistor connections
- Optimizer™ Temperature Control System
- Double wall, 1½” O.D. glass coated (Vitraglas®) carbon steel heat exchanger coil (bottom location)
- Factory Installed Hydrojet® Total Performance System
- Vitraglas® lining
- 1″ NPT Suppy and return connections (top location)
- ¾” NPT Supply and return connections (bottom location)
- 2″ Non-CFC foam insulation
- ¾” NPT factory installed true dielectric waterway fittings
- Two protective aluminum anode rods
- T&P valve included
- Brass drain valve
| Intended Household: | 5+ Person |
| Capacity (Gallons): | 110 |
| Fuel Type: | Solar |
| Height (Inches): | 62.5 |
| Diameter (Inches): | 28-1/4″ |
| Weight (lbs): | 442 lbs |
| Connection Type: | Threaded |
| Water Connection: | 3/4″ |
| Electric Connection: | 3/4″ |
| Test Pressure (PSI): | 300 psi |
| Working Pressure (PSI): | 150 psi |



