Bradford White AST Residential Storage Tank- 50 Gallon
Features
- Fully automatic controls
- Factory installed Hydrojet® Total Performance System
- Vitraglas® lining
- Protective magnesium anode rod
- Factory installed dielectric waterway fittings
- T&P relief valve opening
- Brass drain valve
- Thermal feet
- 2″ Non-CFC foam insulation
| Intended Household: | 3-4 Person |
| Capacity (Gallons): | 50 |
| Height (Inches): | 46.3125 |
| Diameter (Inches): | 22″ |
| Weight (lbs): | 130 lbs |
| Connection Type: | Threaded |
| Water Connection: | 3/4″ |
| Boiler Supply: | 3/4″ |
| Boiler Return: | 3/4″ |
| Connection Type: | Threaded |
| Test Pressure (PSI): | 300 psi |
| Working Pressure (PSI): | 150 psi |



