Bradford White Residential Electric High Efficiency Upright- 50 Gallon
Features
- Direct heat transfer with immersion elements
- Fully automatic controls
- Factory installed Hydrojet® Total Performance System
- Factory installed dielectric waterway fittings
- Protective magnesium anode rod
- Vitraglas® lining
- Heat traps
- T&P relief valve opening
- Brass drain valve
- 2″ Non-CFC foam insulation
| Intended Household: | 3-4 Person |
| Capacity (Gallons): | 50 |
| Fuel Type: | Electric |
| 1st Hour Delivery (Gallons): | 67 |
| Height (Inches): | 47.5 |
| Diameter (Inches): | 22″ |
| Weight (lbs): | 131 lbs |
| Energy Factor: | 0.93 |
| Energy Star Rated: | No |
| Voltage: | 240v |
| Water Connection: | 3/4″ |
| Electric Connection: | 3/4″ |
| Test Pressure (PSI): | 300 psi |
| Working Pressure (PSI): | 150 psi |



